Oracle VM VirtualBox 6 İndir

Oracle VM VirtualBox 6, donanım için genel amaçlı bir tam sanallaştırıcıdır. Sunucu, masaüstü ve gömülü kullanım hedeflenen VirtualBox, aynı zamanda Açık Kaynak Yazılım olan tek profesyonel kalitede sanallaştırma programıdır.

Oracle VM VirtualBox 6, hem kurumsal hem de ev kullanımı için güçlü bir x86 sanallaştırma programıdır.

Oracle VM VirtualBox 6’nın Özellikleri

Oracle VM VirtualBox 6‘yı ücretsiz olarak indirdikten sonra karşılaşacağınız göze çarpan bazı özellikleri aşağıdadır.

Modülarite

 • VirtualBox, iyi tanımlanmış dahili programlama arayüzleri ve bir istemci / sunucu tasarımı ile son derece modüler bir tasarıma sahiptir. Bu, aynı anda birkaç arayüzden kontrol edilmesini kolaylaştırır: örneğin, tipik bir sanal makine GUI’sinde bir sanal makineyi başlatabilir ve ardından bu makineyi komut satırından veya muhtemelen uzaktan kontrol edebilirsiniz. VirtualBox ayrıca tam bir Yazılım Geliştirme Kiti ile birlikte gelir: Açık Kaynak Kodlu Yazılım olmasına rağmen, VirtualBox için yeni bir arayüz yazmak için kaynağı kırmanız gerekmez.

XML’deki sanal makine açıklamaları

 • Sanal makinelerin yapılandırma ayarları tamamen XML olarak saklanır ve yerel makinelerden bağımsızdır. Sanal makine tanımları bu nedenle kolayca diğer bilgisayarlara taşınabilir.

Windows ve Linux İçin Konuk Eklemeleri

 • VirtualBox, performansı artırmak ve entegrasyonu çok daha sorunsuz hale getirmek için Windows ve Linux sanal makinelerine yüklenebilecek özel bir yazılıma sahiptir. Bu Konuk Eklemeleri tarafından sağlanan özellikler arasında fare işaretçisi entegrasyonu ve isteğe bağlı ekran çözümleri (örneğin konuk penceresini yeniden boyutlandırarak) vardır.

Sanal USB Kontrolörleri

 • VirtualBox, sanal bir USB denetleyici uygular ve ana bilgisayara aygıta özel sürücüler yüklemek zorunda kalmadan rastgele USB aygıtlarını sanal makinelerinize bağlamanızı sağlar.

Uzak Masaüstü Protokolü

 • Diğer sanallaştırma yazılımlarının aksine, VirtualBox standart Uzak Masaüstü Protokolü’nü (RDP) tamamen desteklemektedir. Sanal makine, RDP verilerini görüntüleyen bazı ince istemcilerde sanal makineyi uzaktan “çalıştırmanıza” izin veren bir RDP sunucusu olarak işlev görebilir.

RDP üzerinden USB

 • Bu benzersiz özellik ile, RDP sunucusu olarak görev yapan sanal bir makine, RDP istemcisine bağlı olan isteğe bağlı USB cihazlarına erişebilir. Bu şekilde, güçlü bir sunucu makinesi, yalnızca RDP verilerini görüntülemesi ve USB cihazlarının takılı olması gereken çok sayıda ince istemciyi sanallaştırabilir.

Paylaşılan klasörler

 • Diğer sanallaştırma çözümlerinde olduğu gibi, toplantı sahipleri ve misafirler arasında kolay veri alışverişi için VirtualBox, bazı ana bilgisayar dizinlerini sanal makinelerin içinden erişilebilen “paylaşımlı klasörler” olarak bildirmeye izin verir.

Oracle VM VirtualBox 6 için Sistem Gereksinimleri

Oracle VM VirtualBox 6 ‘yı kurmadan önce, PC’nizin önerilen veya minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını bilmeniz gerekir:

 • Oldukça güçlü x86 donanımlı ve herhangi bir yeni Intel veya AMD işlemci olmalı.

Bellek

 • Hangi konuk işletim sistemini çalıştırmak istediğinize bağlı olarak, en az 512 MB RAM’e ihtiyacınız olacak. Temel olarak, ana bilgisayar işletim sisteminizin konforlu bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğunuz her şeye ve konuk işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu miktara ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, Windows XP’yi Windows XP’de çalıştırmak istiyorsanız, muhtemelen 1 GB’dan daha az RAM’le deneyimi yaşamayacaksınız. Windows Vista’yı denemek isterseniz, 512 MB RAM’den daha düşük bir değer verilmişse yüklemeyi reddedecektir, bu nedenle yalnızca konuk için buna ihtiyacınız olacak.

Hard disk alanı

 • VirtualBox’un kendisi çok zayıf olsa da (tipik bir kurulum sadece yaklaşık 30 MB’lık sabit disk alanına ihtiyaç duyacaktır), sanal makineler disklerinde kendi sabit disk depolarını temsil etmek için oldukça büyük dosyalar gerektirecektir. Bu nedenle, örneğin Windows XP’yi yüklemek için, kolayca birkaç GB boyutunda büyüyecek bir dosyaya ihtiyacınız olacak.
 • Desteklenen bir ana bilgisayar işletim sistemi. Halen, Windows (XP ve üstü), birçok Linux dağıtımı, Mac OS X, Solaris ve OpenSolaris’i destekliyoruz.

Oracle VM Virtualbox 6’yı ücretsiz indirmek için tıklayın.

Etiketler:,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir